Kogo dotyka choroba?

kogo

Statystyki potwierdzają, że rwa kulszowa atakuje przede wszystkim osoby, które przekroczyły już trzydziesty rok życia, odsetek mężczyzn zmagających się z tą chorobą jest zaś wyższy niż odsetek kobiet. Mylą się jednak ci z nas, którzy na podstawie przytoczonych tu danych wyciągają wnioski mówiące o tym, że teraz mogą już odetchnąć z ulgą i zapomnieć o ryzyku związanym z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa.

Rwa kulszowa może zaatakować znienacka nie pytając nas o płeć albo wiek. Systematycznie rośnie na przykład liczba ludzi młodych, którzy zmagają się z tym problemem, wśród najmłodszych ofiar rwy kulszowej znajdują się przy tym zarówno osoby, które aktywnie wypoczywają, trenują i nie unikają aktywności fizycznej, jak i te, które nie są w stanie poradzić sobie z problemem nadwagi.

O problemie rwy kulszowej wspomina przy tym coraz większa grupa młodych i bardzo szczupłych kobiet. Lekarze już od dawna zwracają uwagę na to, że chodzenie w butach na zbyt wysokich obcasach może stanowić nadmierne obciążenie dla kobiecego organizmu, smutne doświadczenia kolejnych pań zdają się zaś potwierdzać tę tezę.

Dość liczną grupę chorych stanowią również osoby starsze. W ich przypadku rwa kulszowa jest często konsekwencją wad postawy wynikających właśnie z podeszłego wieku, czynnikiem, który zwiększa ryzyko jej wystąpienia bywają zaś również kłopoty z utrzymaniem właściwej wagi.

Więcej na temat chorób kręgosłupa i pleców...

rzs Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów - Reumatoidalne zapalenie stawów (łac. arthritis rheumatoidea, ang. rheumatoid arthritis), inaczej zwane także gośćcem przewlekle postępującym, to choroba układowa tkanki łącznej, o charakterze zapalnym, przewlekłym i autoimmunologicznym.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów - Przyczyny choroby wciąż są nieznane. Lekarze zwracają jednak uwagę na znaczny udział czynników środowiskowych i genetycznych w jej patogenezie [...]

Leczenie RZS - Terapia RZS ma za zadanie doprowadzić do pełnej remisji choroby przez zatrzymanie bólu związanego z czynnikiem zapalnym, wyeliminowanie sztywności porannej i zmęczenia [...]

skolioza Skolioza - [...] obiegowe wyjaśnienie mówiące o tym, że skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa okazuje się być mitem, który utrwalany jest przez dziesięciolecia, mówiąc o skoliozie w rzeczywistości mamy bowiem do czynienia ze skrzywieniem trójpłaszczyznowym.

osteoporoza Osteoporoza pierwotna - Osteoporoza pierwotna przyjmuje zazwyczaj postać uogólnioną, a lekarze są w stanie rozróżnić przynajmniej kilka jej rodzajów. [...]

Osteoporoza wtórna - Osteoporoza wtórna jest konsekwencją licznych chorób atakujących pacjentów w różnym wieku. Jej leczenie jest możliwe jedynie wówczas, gdy lekarz prowadzący pacjenta pozostaje [...]