Jak walczyć z bólem?

ból Osoby, które zmagają się z problemem rwy kulszowej zazwyczaj robią wszystko, aby nie dopuścić do jej ataku. Podejmowane przez nie wysiłki przynoszą niekiedy naprawdę satysfakcjonujące rezultaty, warto jednak dowiedzieć się również, jak postępować, gdy przeszyje nas dotkliwy i paraliżujący ból.

Wiele zależy oczywiście od tego, w jakim miejscu znajdujemy się wówczas, gdy nadchodzi pierwszy atak silnego bólu. Jeżeli to tylko możliwe wskazane jest natychmiastowe położenie się na twardym materacu na wznak ze zgiętymi nogami tworzącymi kat prosty. Taka pozycja pomaga w rozluźnieniu mięśni i sprawia, że ból jest mniejszy i szybciej ustępuje. W domowej apteczce zawsze warto posiadać również leki doustne oraz maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Przyjmowanie ich może skrócić czas, w którym dolegliwości są najsilniej odczuwalne i przyczynić się do tego, że przetrwanie ataku będzie prostsze.

Niemal każda osoba zmagająca się z problemem nawracających ataków posiada swoje własne sposoby na radzenie sobie z objawami utrudniającymi funkcjonowanie. Dobre rezultaty przynosi zatem schładzanie bolącego miejsca, nie brakuje jednak osób, które przekonują, że ból jest mniejszy, gdy przygotowuje się gorące okłady.

Bez względu na to, jak często zmagamy się z atakami rwy kulszowej i jak długo one trwają nie powinniśmy ich przy tym ignorować. Lekarze radzą, abyśmy składali im wizytę zawsze, gdy ból nie ustępuje po okresie dłuższym niż dwadzieścia cztery godziny. To, co bierzemy za rwę kulszową w rzeczywistości może okazać się atakiem kolki nerkowej, specjalista powinien więc wziąć pod uwagę i tę ewentualność, a następnie potwierdzić ją albo wykluczyć. Każdy atak sugeruje przy tym, że z organizmem dzieje się coś niedobrego, rwa kulszowa nie powinna być więc przez nas zaniedbywana. Lekarz powinien wiedzieć o częstotliwości ataków, wskazane jest przy tym dzielenie się z nim naszymi własnymi obserwacjami. Może się nam wydawać, że nie są one istotne, mu mogą jednak pomóc w określeniu, jak powinno wyglądać dalsze leczenie.

Więcej na temat chorób kręgosłupa i pleców...

rzs Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów - Reumatoidalne zapalenie stawów (łac. arthritis rheumatoidea, ang. rheumatoid arthritis), inaczej zwane także gośćcem przewlekle postępującym, to choroba układowa tkanki łącznej, o charakterze zapalnym, przewlekłym i autoimmunologicznym.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów - Przyczyny choroby wciąż są nieznane. Lekarze zwracają jednak uwagę na znaczny udział czynników środowiskowych i genetycznych w jej patogenezie [...]

Leczenie RZS - Terapia RZS ma za zadanie doprowadzić do pełnej remisji choroby przez zatrzymanie bólu związanego z czynnikiem zapalnym, wyeliminowanie sztywności porannej i zmęczenia [...]

skolioza Skolioza - [...] obiegowe wyjaśnienie mówiące o tym, że skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa okazuje się być mitem, który utrwalany jest przez dziesięciolecia, mówiąc o skoliozie w rzeczywistości mamy bowiem do czynienia ze skrzywieniem trójpłaszczyznowym.

osteoporoza Osteoporoza pierwotna - Osteoporoza pierwotna przyjmuje zazwyczaj postać uogólnioną, a lekarze są w stanie rozróżnić przynajmniej kilka jej rodzajów. [...]

Osteoporoza wtórna - Osteoporoza wtórna jest konsekwencją licznych chorób atakujących pacjentów w różnym wieku. Jej leczenie jest możliwe jedynie wówczas, gdy lekarz prowadzący pacjenta pozostaje [...]